Stipe Božić – najpoznatiji hrvatski alpinist u Bjelovaru

Stipe Božić – najpoznatiji hrvatski alpinist u Bjelovaru

Predstavljanje knjige „San o Everestu“ najpoznatiji hrvatski alpinist Stipe Božić pretvorio je u putopisno predavanje istoimenog naziva. Zbog velikog interesa publike predavanje je održano u kinu Kulturnog i multimedijskog centra, jer bjelovarska knjižnica kao organizator programa ne raspolaže tako velikim prostorom.

Prvi Hrvat koji se popeo na Everest 1979. isti je pothvat ponovio deset godina kasnije i jedini je na svijetu koji se na vrh te planine popeo preko zapadnog i južnog grebena.

Stipe Božić osvojio je tri najveća svjetska vrha i najviše točke svih sedam kontinenata. Ove godine planira na Himalaju s jednom hrvatskom ekspedicijom, zatim na Antarktik i još nekoliko destinacija. Cijela tura s usponom na Everest i spuštanjem traje tri mjeseca i košta oko 50 tisuća eura. Važna je dobra organizacija, ističe Božić koji u slobodno vrijeme piše, snima dokumentarce, a član je i Hrvatske gorske službe spašavanja.