Sven Popović – Nebo u kaljuži
Simptomi: Zanima vas kako piše, izgleda i zvuči mlada hrvatska spisateljska scena? Vjerujete u kreativni potencijal mladića i djevojaka rođenih nakon 1980. godine? Terapija: Elias
DALEKOZOR
Digitalna knjižnica – dostupna svima i izdaleka!
Zbog postizanja što veće dostupnosti i zaštite vrijedne građe koju Knjižnica posjeduje, osmišljen je DalekoZor – digitalna knjižnica koja okuplja digitalizirane i izvorno digitalne jedinice Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar.
Sadržaj digitalne knjižnice DalekoZor pokriva dio građe Bjelovariane – zavičajne zbirke Narodne knjižnice „Petar Preradović“ koja je iznimno važna za lokalno stanovništvo. Ona dokumentira povijesni, gospodarski, kulturni i društveni razvoj Bjelovara, a sadrži knjige prvih bjelovarskih tiskara, knjige istaknutih zavičajnih autora, novine, časopise, razglednice, tvorničke kataloge, spomenice društava i izvještaje škola.
Što sve možete pronaći u ovoj maloj digitalnoj riznici?
Ovdje se nalazi najsveobuhvatnija bibliografska baza podataka o Bjelovaru i njegovoj okolici, digitalizirani Bjelovarski list i digitalizirana građa Zavičajne zbirke Bjelovariane.
Uz vritualne izložbe koje će se stalno nadopunjavati i kojima će se obilježavati zanimljive i aktualne teme, ovdje možete pronaći i blogove koje vode i pišu vaše knjižničarke i knjižničari, ali i korisnici!
Projekt Perom do uspjeha: crtice iz života zavičajnih pisaca za djecu i mlade bjelovarskog kraja koji okuplja informacije o dječjim piscima koji pripadaju bjelovarskom književnom krugu i zavičajnoj književnoj i kulturnoj baštini. Inicijator i nositelj projekta je Narodna knjižnica „Petar Preradović“, a u istraživačkoj fazi provodio u suradnji s učenicima i nastavnicima Treće osnovne škole Bjelovar. Poticaj za osmišljavanje projekta bio je primjetan nedostatak literature i drugih obrazovnih materijala koji novim generacijama osnovnoškolske djece na primjeren način predstavljaju živote i djela zavičajnih književnika za djecu i mlade širega bjelovarskog područja što otežava rad učiteljima i nastavnicima Hrvatskoga jezika kada obrađuju zavičajnu književnost. Odabrano je deset književnika (Mato Lovrak, Slavko Kolar, Đuro Sudeta, Josip Cvrtila, Milan Taritaš, Eduard i Branko Špoljar, Marija Drobnjak Posavec, Višnja Tekajić i Goran Tribuson) čija su djela primjerena za čitanje u osnovnoj školi. Ciljevi projekta bili su na jednom mjestu okupiti relevantne informacije o značajnim zavičajnim dječjim književnicima širega bjelovarskog kraja i prikazati ih na interesantan način, stvoriti prigodne i lako dostupne obrazovne materijale, promovirati zavičajnu književnu baštinu te poticati učenike osnovne škole na čitanje djela zavičajnih autora. Nastali obrazovni sadržaj dostupan je u digitalnom obliku kako bi bio pristupačan novim generacijama učenika koji rado i često koriste digitalne tehnologije, ali i pogodan nastavnicima za korištenje na nastavi te pridonosi ukupnom broju kvalitetnih digitalnih sadržaja na hrvatskom jeziku.
Suradnjom Narodne knjižnice „Petar Preradović“ i Državnog arhiva u Bjelovaru, a uz potporu Ministarstva kulture RH digitaliziran je Bjelovarski list, najdugovječniji bjelovarski tjednik. Projekt digitalizacije obuhvaća sva godišta Bjelovarskog lista od početka njegova izlaženja (27. kolovoza 1949.) pa do 1991. godine.Narodna knjižnica i Državni arhiv u Bjelovaru imatelji su originalnih primjeraka lista, a prvi sačuvani brojevi sežu u 1958. godinu. Tako, Arhiv čuva brojeve počevši od 1958., a Knjižnica s malim prekidima od 1960. U prvoj fazi (2019.) digitalizirana su 23 godišta – od 1958. do 1980. – koja se nalaze u fondu Knjižnice i Arhiva. U drugoj fazi (2020.) planiramo digitalizirati godišta koja se čuvaju u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižici u Zagrebu (od 1947. do 1957.) i godišta od 1981. do 1991. koja se nalaze u Knjižnici i Arhivu.
Bjelovariana je zavičajna zbirka Narodne knjižnice “Petar Preradović” koja skuplja, obrađuje, čuva, daje na korištenje i prezentira tiskanu ili na drugi način umnoženu građu o zavičaju.
Utemeljena je 1975. godine. Ona odražava cjelokupan život ovog lokaliteta, od njegova nastanka do današnjeg vremena, i obuhvaća prirodne uvjete i bogatstva, povijesni, gospodarski i društveni razvoj, socijalnu i političku strukturu, kulturnu povijest i umjetničko stvaralaštvo. Zbog svega toga Zbirka ima znanstvenu, dokumentacijsku, povijesnu, umjetničku i praktičnu vrijednost.
Bjelovarianom je nazvana i bibliografska baza podataka o Bjelovaru i njegovoj okolici. Rad na bibliografskoj bazi je započeo 2003. godine, a dio građe iz Zbirke obrađen je u programskom paketu za upravljanje knjižnicama METELwin. Do rujna 2009. godine završena je prva faza u kojoj su na gore naveden način obrađene i na web stavljene sve vrste grade, izuzev časopisa, novina i AV grade. Bazi podataka moglo se pristupiti i putem sučelja na CD-ROM-u.
Digitalizirana građa Bjelovariane okuplja vrijednu, rijetku i staru građu iz fonda Zavičajne zbirke Bjelovariana pretvorenu u digitalni format kojemu se može pristupati na daljinu.
Ona dokumentira povijesni, gospodarski, kulturni i društveni razvoj Bjelovara, a sadrži knjige prvih bjelovarskih tiskara, knjige istaknutih zavičajnih autora, novine, časopise, razglednice, tvorničke kataloge, spomenice društava i izvještaje škola.
Knjigom do zdravlja je blog namijenjen svima onima koji vole knjigu i čitanje, ali i onima koji to još nisu otkrili. Rasprave o pročitanom su i više nego dobrodošle. Preporučite nešto i vi nama. Svi se ponekad nađemo kako lutamo među policama i nemamo ideju što bismo pročitali. Ovim blogom smo vam se htjeli pridružiti u tom lutanju i olakšati ga našim knjiškim ljekarijama. Svakog četvrtka možete doći na ovaj blog po novu dozu knjiške pilule. Nadamo se da ćete neke od ponuđenih naslova odlučiti i pročitati, na vaše i naše zadovoljstvo.
Blog je pokrenuo Odjel za odrasle Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar 26. siječnja 2012. godine.
Tekstove za blog priređuju: Siniša Krpan i Lucija Miškić Barunić, a 2020. nam se pridružuje nova članica tima Tihana Lončarić.
Knjigom do zdravlja je blog namijenjen svima onima koji vole knjigu i čitanje, ali i onima koji to još nisu otkrili. Rasprave o pročitanom su i više nego dobrodošle. Preporučite nešto i vi nama. Svi se ponekad nađemo kako lutamo među policama i nemamo ideju što bismo pročitali. Ovim blogom smo vam se htjeli pridružiti u tom lutanju i olakšati ga našim knjiškim ljekarijama. Svakog četvrtka možete doći na ovaj blog po novu dozu knjiške pilule. Nadamo se da ćete neke od ponuđenih naslova odlučiti i pročitati, na vaše i naše zadovoljstvo.
Blog je pokrenuo Odjel za odrasle Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar 26. siječnja 2012. godine.
Tekstove za blog priređuju: Siniša Krpan i Lucija Miškić Barunić, a 2020. nam se pridružuje nova članica tima Tihana Lončarić.
Simptomi: Zanima vas kako piše, izgleda i zvuči mlada hrvatska spisateljska scena? Vjerujete u kreativni potencijal mladića i djevojaka rođenih nakon 1980. godine? Terapija: Elias
Simptomi: Po ovim ljetnim vrućinama ste raspoloženi jedino za neko nezahtjevno opuštajuće štivo? Raspoloženi ste za jedan dobar i sasvim novi krimić? Terapija: Kriminalistički roman
Simptomi: Tražite lako i zabavno štivo za godišnji odmor? Volite intrige i neočekivane zaplete? Terapija: Ljetovanje je trebalo biti savršeno – okupile su se četiri
Simptomi: Želite pročitati roman koji je predložak za nagrađivani animirani film? Zainteresirani ste za francusku znanstvenofantastičnu književnost? Terapija: Daleka je budućnost. Raagovi, ogromni plavi divovi,
Mrežna stranica Koraci do informacija i znanja obiluje brojnim sadržajima koji će učenicima pomoći u rješavanju problemskih situacija, školskih zadataka i u donošenju odluka.
Na stranici se, uz modele 3 i 6 veličanstvenih koraka do znanja, nalaze i upute kako napisati esej, referat, prezentaciju ili izraditi plakat ; zatim PPT prezentacija Kako naučiti učiti, korisni tekstovi Kako prepoznati istinitost informacija koje ste pronašli na internetu i Kako učinkovito čitati tekstove, Mali pojmovnik informacijske pismenosti, te osnovne informacije o stalnim programima Dječjeg odjela Knjižnice.
Projekt Pisana ostavština Narodne knjižnice “Petar Preradović” sufinanciralo je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.
“U knjižnici do diplome” je online usluga Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar koja obuhvaća pretraživanje, organizaciju i ponudu stručne i znanstvene literature i informacija potrebnih za izradu referata, maturalnih, seminarskih, završnih i diplomskih radova te magisterija, doktorata i ostalih znanstvenih i stručnih radova.
Ovom knjižničnom uslugom stručni djelatnici Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar, na temelju pretraživanja zbirki vlastite knjižnice i ostalih knjižnica, online baza podataka te drugih informacija dostupnih putem interneta, korisnicima Knjižnice pomažu pri izradi ocjenskih radova te olakšavaju pronalaženje i selekciju informacijskih izvora.
Strip Cvijet sa raskršća nastao je u okviru projekta Lektiru u strip koji se provodio u Narodnoj knjižnici “Petar Preradović” Bjelovar.
Na stripu su radili bjelovarski srednjoškolci pod mentoriranjem Irene Jukić Pranjić, a projekt su koordinirale knjižničarke Tatjana Kreštan i Zorka Renić.
Autor ovog promotivnog videozapisa je Sandro Toth.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Više detalja možete pročitati na stranici Pravila privatnosti.
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.
Sukladno zahtjevima Opće uredbe o zaštiti osobnih podataka (Uredba (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ) i Zakona o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka (NN 42/2018), NARODNA KNJIŽNICA “PETAR PRERADOVIĆ” pruža sve informacije o prikupljanju i obradi osobnih podataka vezanih uz djelatnost bjelovarske knjižnice te podataka prikupljenih korištenjem internetske stranice knjiznica-bjelovar.hr.
Narodna knjižnica „Petar Preradović“ (u daljnjem tekstu: Knjižnica) posvećuje veliku važnost zaštiti osobnih podataka. Pravilnikom o prikupljanju, obradi i korištenju te zaštiti osobnih podataka fizičkih osoba uređeno je postupanje s Vašim osobnim podacima.
Osobni podaci uzimaju se neposredno od ispitanika usmenim, pisanim ili elektroničkim putem na način da se popunjava i potpisuje Pristupnica prilikom učlanjenja ili zahtjeva za ostalim uslugama. Unosom podataka u Pristupnicu dali ste privolu Knjižnici da koristi i obrađuje Vaše podatke sve dok ne kažete da to više ne želite. Osobni podaci koji se odnose na maloljetne osobe do 16 godina starosti smiju se prikupljati samo uz ispunjenu i potpisanu Pristupnicu od strane zakonskog zastupnika.
Ako obrađujemo osobne podatke na osnovi vaše privole, imate pravo u svako doba povući privolu ispunjavanjem Obrasca za povlačenje privole. Povlačenje privole ne utječe na zakonitost obrade vaših osobnih podataka prije davanja izjave o povlačenju.
Knjižnica prikuplja i obrađuje osobne podatke isključivo u svrhu izvršavanja zakonskih obveza (ugovori o radu, ugovori s poslovnim partnerima i sl.), ali i u svrhu redovnog knjižničnog poslovanja (učlanjenja, korištenje građe, zaštite građe, statistike, marketinga i dr.) i to u opsegu koji je nužan da bi se postigla utvrđena svrha.
Prikupljene podatke obrađujemo samo u svrhu:
Vaše podatke čuvamo onoliko dugo koliko je zakonom određeno ili potrebno za ostvarivanje određene svrhe vezane uz djelatnost kojom se Knjižnica bavi. Vaše podatke čuvamo jer je tako određeno zakonskim propisima i Pravilnicima Knjižnice. Čuvamo ih u statističke svrhe, zbog zaštite imovine i građe Knjižnice te zbog obavljanja djelatnosti Knjižnice.
Vaše podatke u potpunosti štitimo od neovlaštenog pristupa, nezakonite obrade, slučajnog gubitka, uništenja ili oštećenja. Dijelimo samo one podatke koje smo obavezni zakonski prikupiti u svrhu statističke obrade.
Naša internetska stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Za više obavijesti o prikupljanju Vaših osobnih podataka putem kolačića (engl. cookies) upućujemo Vas na našu Obavijest o kolačićima.
Čak i ako se Vaši osobni podaci već obrađuju, imate pravo njima raspolagati na dolje naznačene načine.
Pristup. Imate pravo pristupiti svojim osobnim podacima u bilo kojem trenutku te zatražiti da Vam se omogući uvid u sve Vaše osobne podatke koji se obrađuju te možete poslati zahtjev za dodatne informacije.
Brisanje i ograničenje obrade. U svakom trenutku možete podnijeti zahtjev za brisanjem osobnih podataka koji su prikupljeni u okviru korištenja usluga Knjižnice ili ograničiti svrhu korištenja svojih podataka djelomično ili u cijelosti. U svakom trenutku možete ograničiti korištenje adrese elektroničke pošte za slanje obavijesti o događanjima i aktivnostima Knjižnice.
Ažuriranje. Imate pravo ažurirati, ispraviti ili dopuniti, svoje osobne podatke u bilo kojem trenutku.
Prigovor. Imate pravo prigovoriti određenim aktivnostima obrade osobnih podataka ili tražiti ograničenje obrade Vaših osobnih podataka.
Pritužba. U slučaju da imate prigovor na rad Knjižnice u vezi prikupljanja, čuvanja i obrade osobnih podataka, pritužbu možete podnijeti nadzornom tijelu za zaštitu osobnih podataka:
Agencija za zaštitu osobnih podataka
Martićeva ulica 14
HR – 10 000 Zagreb
Tel. 00385 (0)1 4609-000
Fax. 00385 (0)1 4609-099
E-pošta:
Web: www.azop.hr
Za ostvarivanje nekog od navedenih prava možete se obratiti pisanim putem na adresu Knjižnice ili putem elektroničke pošte