Ugledni znanstvenici govorili o djelu Ivana viteza Trnskog

Objavljeno:
Ugledni znanstvenici govorili o djelu Ivana viteza Trnskog

U petak, 3. svibnja 2019. na Studijskom odjelu održan je znanstveni kolokvij povodom obilježavanja 200. godišnjice rođenja Ivana viteza Trnskog prvog predsjednika Društva hrvatskih književnika.

Narodna knjižnica “Petar Preradović” Bjelovar, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru, Podravsko-prigorski ogranak Društva Hrvatskih književnika, Matica hrvatska – ogranak MH u Bjelovaru, Družba “Braća Hrvatskoga Zmaja”, Zmajski stol Bjelovarsko-bilogorske županije, Osnovna škola Ivana viteza Trnskog Nova Rača uz podršku Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Općine Novigrad Podravski, Općine Nova Rača, Bjelovarsko-bilogorske županije, Koprivničko-križevačke županije organitzirali su kolokvij povodom obilježavanja 200. godišnjice rođenja Ivana viteza Trnskog.

Nakon pozdravnih riječi Darka Pernjaka, predsjednika Podravsko-prigorskog ogranka Društva hrvatskih književnika, Đure Vidmarovića, predsjednika Društva hrvatskih književnika, Božidara Petrača, književnika i tajnika Matice hrvatske, Prof. dr. sc. Vladimira Strugara, upravitelja Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru uslijedila su izlaganja:
› Dr. sc. Katica Čorkalo Jemrić: Kako je i zašto Jagić branio Trnskoga
› Doc. dr. sc. Mario Kolar: Ivan Trnski i hrvatski književni kanon
› Dr. sc. Željko Karaula: Ivan vitez Trnski, prvi župan Bjelovarske županije
› Doc. dr. sc. Matija Ivačić: Ivan Trnski kao prevoditelj

Skup je moderirao prof. Ilija Pejić

Postavljena je prigodna izložba autorice Tine Gatalica IVAN TRNSKI 1819.–2019., a učenici lutkarsko-dramske skupine OŠ Ivana viteza Trnskog Nova Rača izveli su recital Ivan vitez Trnski: Proljetna težačka

Fotografije: Jozo Lovrić

Pretraživanje kataloga