Završena prva faza projekta digitalizacije Bjelovarskog lista

Završena prva faza projekta digitalizacije Bjelovarskog lista

Izuzetno nam je zadovoljstvo objaviti da smo završili prvu fazu projekta digitalizacije Bjelovarskog lista. Suradnjom Narodne knjižnice „Petar Preradović“ i Državnog arhiva u Bjelovaru, a uz potporu Ministarstva kulture RH digitaliziran je Bjelovarski list, najdugovječniji bjelovarski tjednik.
Projekt digitalizacije obuhvaća sva godišta Bjelovarskog lista od početka njegova izlaženja (27. kolovoza 1949.) pa do 1991. godine. Narodna knjižnica i Državni arhiv u Bjelovaru imatelji su originalnih primjeraka lista, a prvi sačuvani brojevi sežu u 1958. godinu. Tako, Arhiv čuva brojeve počevši od 1958., a Knjižnica s malim prekidima od 1960.
U prvoj fazi (2019.) digitalizirana su 23 godišta – od 1958. do 1980. – koja se nalaze u fondu Knjižnice i Arhiva.
U drugoj fazi (2020.) planiramo digitalizirati godišta koja se čuvaju u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižici u Zagrebu (od 1947. do 1957.) i godišta od 1981. do 1991. koja se nalaze u Knjižnici i Arhivu.
Digitalizacija je povjerena tvrtki Point d.o.o. iz Varaždina.
Digitalizirana godišta od sada mogu on line pretraživati svi zainteresirani iz vlastitog doma, svog ureda, bilo gdje da se nalazili. Digitalizacija omogućuje potpuno pretraživanje teksta, istovremeno svih brojeva, upisom ključne riječi.
Digitalizirane brojeve pretražite na poveznici http://library.foi.hr/lib/knjiga.php?B=1&sqlx=N00093&H=31 ili sa naše web stranice.