Potraga za divovima : upoznavanje naše kulturne tradicije

Potraga za divovima : upoznavanje naše kulturne tradicije
Naslov: Potraga za divovima : upoznavanje naše kulturne tradicije
Autor: Domagoj Nikolić
Nakladnik: Zagreb : Teledisk, 2024.

Domagoj Nikolić, autor knjige ILIRIJA – SVETA ZEMLJA nas ponovno vodi među naše skrivene povijesne taložine, zabačene uglove, zametnute priče, fenomene i događaje, zaboravljene ličnosti i njihove prešućene i relativizirane biografije. Svemu napisanom daje zbiljsku važnost, odmjeravajući pritom stvari pažljivo, tražeći među njima prave odnose, postavljajući ih na veliku historijsku pozornicu. Izvlači ih iz arhiva, iz prašine, iz blata i zemlje, iz ilirskog kamena, najdubljeg narodnog sjećanja i njegove kolektivne pratraume. I baš zato, temu koju bi mnogi pojedinac bez puno razmišljanja svrstao na sam rub mogućega, autor stavlja u središte interesa, na historijsku vagu, kako bi se osvjedočio u njenu ogromnost (sic!) i težinu. Shodno tomu, Domagoj ju ne doživljava izoliranu od domaćeg političkog, povijesnog i kulturnog konteksta. Dapače, ona ničim ne odskače vlastitom ’ekscentričnošću’, nad njom se ne iščuđava, niti ju se mistificira. Divovi? Da, običan balkanski dan… u kojem su i oni tek sastavni i nezaobilazni dio cjelovite freske, kroz stoljeća rasplinute u obrise naizgled nepovezanih elemenata, velike slike Ilirije (ponovljene, neponovljive?) koju treba rekonstruirati. (Đino Đivanović u Pogovoru knjige)