On-line izvori
Nacionalne kampanje i komisije
KOMISIJA ZA KNJIŽNIČNE USLUGE ZA DJECU I MLADE
Komisija za knjižnične usluge za djecu i mlade prati zbivanja u području knjižničnih usluga i programa za djecu i mladež u Hrvatskoj, sudjeluje u radu svih stručnih tijela i skupina stručnjaka koji djeluju na razvoj dječjih knjižnica i aktivno sudjeluje na odgovarajućim skupovima i savjetovanjima. Komisija prati zbivanja u području knjižničarstva za djecu i mladež u svijetu, prezentira stanja i inovacije domaćim stručnjacima te predstavlja iskustava u svijetu. Također, poduzima konkretne akcije na unapređivanju službi, usluga i programa namijenjenih djeci i mladeži u narodnim knjižnicama. Svake godine članovi komisije pripremaju preporučenu listu knjiga „LISTA DOBRIH KNJIGA ZA DJECU, MLADE I RODITELJE“.
I JA ŽELIM ČITATI!
“I ja želim čitati!” je nacionalna kampanja za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom. U interesu javnosti i cijeloga hrvatskog društva je osigurati neometan i ravnopravan pristup književnim djelima i informacijama svim dobnim skupinama osoba s teškoćama čitanja, disleksijom i osobama koje ne mogu čitati standardni tisak. Organizator kampanje je Komisija za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama HKD-a, a Knjižnice grada Zagreba su jedan od suvoditelja kampanje. Cilj ove kampanje je informirati i educirati javnost te je učiniti osjetljivom za problematiku osoba s teškoćama čitanja i disleksijom.
ČITAJ MI!
“Čitaj mi!” je nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Pokrenuta je povodom Europske godine čitanja naglas (2013.), a odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu.
Digitalne slikovnice
VRAPČIĆ BRUNO PRIČA
Vrapčić Bruno pričaje digitalna, multimedijalna slikovnica o zgodama jednog vrapčića pod imenom Bruno. Namijenjena je prvenstveno djeci od šest do osam godina starosti. Osim same slikovnice i njezine priče koju čita narator, dijete može izabrati da samo čita slikovnicu. Tu je još i kviz, linkovi na neke internet stranice o pticama, skladba „Budi spreman, budi taj“ i karaoke verzija iste skladbe.
KORONAVIRUS
Koronavirus je prva besplatna ilustrirana knjižica za djecu u kojoj se koronavirus i životne promjene koje upravo živimo objašnjavaju djeci na jednostavan način. Namijenjena je djeci od 5 do 11 godina, no mogu je koristiti i oni malo mlađi i stariji. Autori knjižice su renomirani britanski stručnjaci: učitelji, pedagozi, klinički psiholozi i epidemiolozi s Londonske škole higijene i tropske medicine. Knjižicu je ilustrirao Axel Scheffler, poznat i kao autor i ilustrator serijala Pip i Popi te ilustrator brojnih slikovnica Julije Donaldson.
SIGURNI S NETICOM
Sigurni s Neticom je slikovnica o sigurnosti i zaštiti djece na internetu. Netica posjećuje svoje prijatelje i zajedno provode vrijeme koristeći digitalnu tehnologiju. Prilikom korištenja mobitela, tableta i računala Netica i prijatelji istražuju mogućnosti interneta te svladavaju brojne prepreke.
VIRTUALNE IZLOŽBE
Tolkienov izmišljeni svijet
Tolkienov izmišljeni svijet virtualna je izložba povodom 70 godina od prvog objavljivanja romana Gospodar prstena.
Tolkien je jedan od najzanimljivijih stranih književnika. Vrlo je popularan među mladim, ali i starijim generacijama pa je stoga i nastala ideja za ovakvom izložbom. Izložbom ćemo upoznati fantastični svijet Tolkienovih djela, njegove likove i stvorenja u knjigama.
Prevoditelji u popularnim dječjim serijalima
Mjesec hrvatske knjige 2023. posvećen je književnim prevoditeljicama i prevoditeljima pod nazivom Književnost bez granica te sloganom Nek’ ti riječ ne bude strana(c)…
Cilj ovogodišnje manifestacije je ukazati na važnost prevoditelja i književnog prevođenja. Zahvaljujući prevoditeljima možemo uživati u djelima stranih dječjih pisaca, onih klasičnih, poput H. C. Andersena, braće Grimm ili Charlesa Perraulta pa sve do suvremenih i popularnih autora poput J. K. Rowling, Davida Walliamsa ili Jeffa Kinneya. Stoga je ova virtualna izložba posvećena hrvatskim prevoditeljima i prevoditeljicama.
Zabava i edukacija
ZEMLJOTEKA
Interaktivna edukativno-zabavna platforma za djecu nastala prema inicijativi Europske komisije koja kroz različite atraktivne sadržaje te kategorije educira djecu o neraskidivoj vezi i odgovornosti koju imamo za planetu na kojoj živimo. Cilj Zemljoteke je približiti djeci mjere za unapređenje učinkovitog iskorištavanja resursa, zaustavljanje klimatskih promjena, obnovu biološke raznolikosti i smanjenje onečišćenja.
Virtualne pripovjedaonice i čitaonice
VIRTUALNO PRIPOVIJEDANJE
ČITULJKOVE VIRTUALNE ČITAONICE
Čituljkove virtualne čitaonice nastale su u vrijeme pandemije bolesti COVID-19. Kako bi Knjižnica ostala u kontaktu sa svojim korisnicima za vrijeme lockdowna, knjižničarke Dječjeg odjela počele su stvarati virtualne čitaonice sa popratnim aktivnostima koje možete pratiti na You Tube kanalu Knjižnice. Ponovnim otvaranjem knjižnice za korisnike nastavljamo i dalje sa virtualnim čitaonicama. Jednom mjesečno očekuju vas nove priče i aktivnosti.
Čitateljski blogovi
Tragači – dječji čitateljski blog
Tragači: dječji čitateljski blog je virtualni čitateljski klub za djecu od 8 do 13 godina koja vole knjige, čitanje i rasprave o pročitanom. Svi vi koji se pronalazite u opisu, pridružite nam se! Pokrenule su ga 1. prosinca 2011. godine knjižničarke iz Bjelovara, Rijeke, Vinkovaca i Zadra
Tragajući blogom pronaći ćeš dobre knjige i ugodno društvo. Dijelit ćeš preporuke za čitanje, komentirati pročitano s ostalim blogovskim čitateljima, primati i širiti pozitivne vibracije zajedništva u čitanju. Odrastat ćeš u mladu osobu koja zna kako izraziti svoje mišljenje poštivajući istodobno mišljenje drugih !