Spikaonica: Daske koje život znače

Spikaonica: Daske koje život znače

Ususret Svjetskom danu kazališta, 20. ožujka 2024. održana je Spikaonica: Daske koje život znače.

Svjetski dan kazališta obilježava se od 1962., uvijek 27. ožujka, a povezuje se s otvorenjem prve kazališne sezone u Teatru nacija u Parizu. Akcija je to koju je pokrenuo ITI – International Theatre Institute, kako bi ljudi koji se bave kazalištem podsjetili javnost na snagu, poruku i značaj izvedbenih umjetnosti i umjetničkog stvaralaštva.  Svake godine poznati umjetnici, dramatičari, redatelji, književnici i glumci pišu univerzalnu poruku koja se prevodi i širi javnim prostorom te bude čitana u tisućama kazališta širom svijeta. Ovogodišnju poruku napisao je norveški pisac i dramatičar Jon Fosse, a možete ju pročitati OVDJE.

Gosti na Spikaonici bili su Margareta Fabičević, dramska pedagoginja voditeljica Bjelovarskog kazališta te Ivan Ožegović, kazališni, televizijski i filmski glumac. Sudjelovali su učenici petih razreda II. osnovne škole Bjelovar i učenici šestih razreda III. osnovne škole Bjelovar. Djeca su iz prve ruke saznala zašto je važno ići u kazalište, kako se postaje glumcem i tko su djelatnici kazališta. Također, mogli su se okušati u ulozi glumaca, redatelja, dramaturga, producenta, kostimografa, rekvizitera. Kako je Bjelovar poznat kao glumački grad te je iz njega puno naših poznatih glumaca možda netko i od ovih generacija u budućnosti bude poznati glumac.