Simptomi: Volite čitati obiteljske sage? Rado proučavate povijest Kine, a istovremeno ste i ljubitelj glazbe?
Terapija: Madeleine Thien je napisala intiman i duboko političan roman Ne reci da nemamo ništa, čija je radnja ukorijenjena u Kinu, ali još više – u glazbu ljudskog postojanja. To je priča o Istoku i Zapadu, hipnotička saga o glazbi i tišini, koja je autoricu pretvorila u književnu zvijezdu.
Odlučna da od krhotina sjećanja i obiteljske povijesti sastavi lik davno nestaloga oca, mlada Kanađanka kineskog podrijetla Li-ling morat će zaroniti u more priča. Kreće putem koji od živopisnih čajana iz doba uspona Mao Ce Tunga, kroz gradove u previranju i pustinjska prostranstva, vodi do svojega tragičnog vrhunca – krvavo ugušene studentske revolucije na pekinškom Trgu nebeskog mira 1989. godine.
Prateći isprepletene sudbine dviju obitelji kineskih glazbenika – onih koji su pokušavali preživjeti Maovu kulturnu revoluciju i njihove djece, koja su gorke plodove povijesti ubirala još dugo, na raznim stranama svijeta – Madeleine Thien s mnogo je humora i ljepote, srčano i sa zadivljujućim razumijevanjem napisala roman o ljubavi i izdaji, o snazi i privrženosti u najtežim vremenima.