Predstavljanje knjige Zlatka Galla “Šezdesete: kada je glazba mijenjala svijet”

GOSTI: Zlatko Gall i Aleksandar Dragaš
VODITELJ: Siniša Krpan

Vjerojatno nema istinskog rockoljupca koji nije slušao bendove o kojima Zlatko Gall tako strastveno i s detaljnim poznavanjem materije piše. A značaj dekade na koju se knjiga odnosi, kada je rock – glazba u pitanju, doista se ne može precijeniti. Jer bilo je to vrijeme kada su se gramofoni bjesomučno vrtjeli, nositi traperice značilo je da pripadate svjetskom rock – bratstvu, a među doista nebrojenim bendovima nije bilo nimalo jednostavno prosuditi koji će od njih izdržati test vremena i ostati zapamćen i šezdesetak godina kasnije. Tako se od Velike Britanije pa do američke Zapadne obale proširio plimni val neke nove i drugačije glazbe koja je brzo pronašla put do srca slušatelja, te oblikovala njihov ne samo glazbeno – estetski ukus nego i životni svjetonazor. Pa iako očevima i majkama ponekad doista nije bilo lako gledati na što su im se to zakačili sinovi i kćeri, valja priznati da je glazba u šezdesetima bila općeprihvaćena generacijska identifikacija pomoću koje su vam se otvarala mnoga vrata. Barem kada su vaši vršnjaci bili u pitanju. Brojnost svih mogućih žanrova i podžanrova, naglašena heterogenost s jedne, a opet kao da su se svi ti izvođači ipak nalazili pod nekim zajedničkim nazivnikom s druge strane, doprinijeli su šarenilu scene koja je bila sve prije nego dosadna. Sve je to Zlatko Gall, od benda do benda, u svojoj knjizi više nego lijepo dešifrirao i definirao, a za one kojima je ovo desetljeće još uvijek obavijeno maglom a žele saznati nešto više, ovo će biti kompas koji će ih pouzdano dovesti do ključnih aktera i događaja čiji je značaj, s odmakom vremena, nesumnjivo sve veći.

Mjesec hrvatske knjige 2024.

18. listopada, 2024.
18:00
STUDIJSKI ODJEL - Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar, Trg Eugena Kvaternika 11, 43000, Bjelovar
18. listopada, 2024.