Simptomi: Zanima vas na koji uopće način mogu biti povezane Češka i Mongolija? I kako izgleda nomadski svijet jedne zemlje o kojoj zapravo malo znamo?
Petra Hůlová otvorila nam je vrata nepoznatog svijeta i stvorila djelo iznimne snage, koje i pored naglašeno sumornog tona i opipljivo turobne atmosfere hrabro progovara o položaju žena, socijalnim razlikama te ksenofobiji i šovinizmu kao duboko utisnutim društvenim pečatima. Pored smjele dekonstrukcije ‘drugosti’ koja se poput paukove mreže širi društvenom zbiljom, sraza ruralnog i urbanog, Hůlová prodire u dnevni ritam nomadskog života jednako snažno i autentično kao i nasilnost glavnog grada koja straši. Nemoguće je zaboraviti ovo djelo koje nam udaljeni svijet približava na korak, a peteročlani ženski nomadski zbor filigranski secira pokazujući nam ga u svoj njegovoj punoći, ali i tragičnosti.
Petra Hůlová (1979., Prag) jedna je od najvažnijih suvremenih čeških spisateljica. Završila je kulturologiju na Sveučilištu u Pragu. Godinu dana živjela je u Mongoliji u sklopu studentske razmjene, nakon što je nekoliko godina učila mongolski jezik i proučavala njihovu kulturu. Debitantskim romanom Sve ovo pripada meni (2002.) vinula se na svjetsku književnu scenu i postigla nezapamćen uspjeh.